KELLENBERGER Kel-Varia UR225-1500 1-2-6-7
Framleiðsluár
2002
Ástand
Notað
Staðsetning
Kirchheim unter Teck Þýskaland
Sívalur mala vél - alhliða KELLENBERGER Kel-Varia UR225-1500 1-2-6-7
more Images
Upplýsingar um vélina
Heiti vélar:
Sívalur mala vél - alhliða
Framleiðandi:
KELLENBERGER
Gerð:
Kel-Varia UR225-1500 1-2-6-7
Framleiðsluár:
2002
Ástand:
notaður
Verð og staðsetning
Staðsetning:
73230 Kirchheim Þýskaland
Hringdu
Tilboðsupplýsingar
Auglýsingarauðkenni:
A17404443
Tilvísunarnúmer:
1056-M24Vari
Uppfærsla:
síðast þann 27.03.2025
Lýsing
grinding diameter 450 mm
Gsdpfsuxfu Nex Abhoit
grinding length 1500 mm
centre height 225 mm
Control FAGOR
EQUIPEMENT
- T1: grinding wheel diameter 500 mm
- T2: grinding wheel diameter 400 mm
- T6: HF Fischer spindle MFV or MFZ 1224/1242/1260
- T7: HF Fischer spindle MFV or MFZ 1224/1242/1260
- Marposs tool measurement
- active longitudinal positioning
- Elaso GAP-control on T1 and T2
contactless integrated in the control surface
- Elaso GAP internal grinding with fluid sensor for T6 and T7
- semi-automatic balancing by Elaso
integrated in the control surface for T1/T2
- tailstock hydraulic with fine adjustment +/- 150 microns
- dresser on workpiece spindle side table mounted
- dresser on tailstock side table mounted
- dresser on upper table
- new service- and userfriendly housing
SPECIAL EQUPEMENT:
Workhead with direct drive
- strongly recommended for
non-circular grinding
- workpiece weight flying max. 75kg
- workpiece weight between centres 150kg
- water-cooled
B-axis with direct drive
- center height 225 mm